En Danwatch-undersøgelse
Allieret med Ayatollahen
Den danske medicinalfirma Novo Nordisk har valgt at drive forretning i Iran på trods af sanktioner og menneskerettighedskrænkelser.
Novo har erobret en betydelig andel af insulinmarkedet og åbnet en fabrik, der producerer insulinpenne.
I processen med at komme ind på det iranske marked har Novo allieret sig med personer og organisationer, der er anklaget for involvering i alvorlige menneskerettighedskrænkelser.
Novo har blandt andet købt jord af en organisation, der er baseret på beslaglæggelse af jord og ejendom tilhørende politiske fanger, religiøse mindretal og landflygtige iranere.
Novo har doneret penge til et forskningsinstitut, der drives af den magtfulde Larijani-familie, der er anklaget for grove menneskerettighedskrænkelser.
Novo mener, at alle virksomhedens aktiviteter i Iran er i overensstemmelse med virksomhedens politik samt lokale og internationale love og regler.
Eksperter fremhæver Novos dilemma og spørger, om det er muligt at drive forretning i Iran uden at være allieret med kontroversielle personer og organisationer.

|
Mahtab Dehgan Journalist / Zamaneh Media |
|
Mahtab Dehgan Journalist / Zamaneh Media |
Redaktør: Jesper Hyhne | Executive Editor: Jesper Nymark | Vil du vide mere om denne undersøgelse, kan du kontakte Danwatch her

en danwatch-undersøgelse
Er denne undersøgelse noget værd for dig?
Derfor håber vi, at du har fået lyst til at styrke vores arbejde.
Hvis du allerede støtter Danwatch, siger vi mange tak og undskyld ulejligheden.