Åbner i en ny fane

Vores fremtid, deres jord

Illustration: Louise Kock / Foto: Danwatch

Skal vi producere elbiler, solceller, kunstig intelligens, droner og mere endnu, skal vi bruge mineraler og metaller som kobber, coltan, kobber og litium. Mange af disse - cirka 30 procent af verdens samlede beholdning - findes i Afrika. Derfor flokkes internationale virksomheder og globale stormagter i disse år om Afrikas mest mineralrige lande.

I denne serie kortlægger Danwatch det globale magtspil om adgangen til Afrikas råstoffer og undersøger hvordan den boomende mineindustri påvirker lokalbefolkningerne, og hvad Kinas dominans i Afrika betyder for Europa og Danmarks forsyningssikkerhed.

Vi zoomer særligt ind på, hvordan de globale værdikæder forbinder danske forbrugere med undergrunden i diverse afrikanske lande, og hvilken rolle danske og europæiske virksomheder spiller i udvindingen af råstofferne.

Artiklerne baserer sig på reportager fra den afrikanske mineindustris frontlinjer, interviews med aktivister, politikere, eksperter og diplomater samt handelsdata fra både Danmark, EU og Afrika.

Undersøgelsen delt op i artikler

  • Gå ikke glip af den næste afsløring.
    Få vores nyhedsbrev

    Få ugens historier fra Danwatch direkte i din indbakke hver søndag.

    Nedenfor kan du tilvælge vores månedlige tematiske nyhedsbreve.

    Uanset hvor mange, du vælger, skriver vi højst til dig tre gange om ugen.