Danske virksomheder køber fiskemel og fiskeolie for milliarder fra rundt om i verden. Vi har undersøgt produktionen i Marokko og i Peru.
Vi har blandt andet fundet ud af, at danske virksomheder har købt for millioner af kroner fiskeolie fra Chimbote i Peru. Her har fabrikkerne i årevis ledt spildevand direkte ud i bugten ud for byen.
Tidligere var bugten ud for Chimbote rig på dyreliv. Nu er bunden dækket af et tre meter tykt lag slam, i alt 54 millioner kubikmeter, der består af gammelt fiskeaffald og spildevand. Og produktionen af fiskemel og fiskeolie giver alvorlige sundhedsproblemer for lokalbefolkningen.
De to virksomheder, FF SKagen og ED&F Man, som køber fiskeolie og fiskemel i Peru, siger, at de kun køber fra certificerede fabrikker. Men certificeringerne går hverken på forurening eller påvirkning af lokalsamfundet.
Også i Marokko giver fiskemel og fiskeolie store problemer. Ifølge en tidlige FN-chef i området er den danske import af fiskemel med til at forlænge konflikten mellem Vestsahara og Marokko