Åbner i en ny fane
Sikkerhed og våben26/09/2025

Droneangreb: Norsk skibsejer samarbejdede med russisk paramilitær gruppe

Et norsk skib med russisk besætning befandt sig få kilometer fra Københavns Lufthavn under droneangrebet. Danwatch kan nu afsløre, at skibets ejere tidligere har samarbejdet med en stor russisk paramilitær organisation i årevis.
Den russiske paramilitære gruppe RSB Group i flere år arbejdet sammen med norske Oslo Bulk, der er moderselskab til Bulkship Management. RSB Group er i dag sanktioneret i det meste af den vestlige verden.
Den russiske paramilitære gruppe RSB Group i flere år arbejdet sammen med norske Oslo Bulk, der er moderselskab til Bulkship Management. RSB Group er i dag sanktioneret i det meste af den vestlige verden.Foto: RSB Group / sløring tilføjet af Danwatch
Danwatch er et undersøgende medie. Vi afslører, hvordan danske virksomheder og andre magtfulde aktører påvirker mennesker, miljø og klima i verden. Vi dokumenterer brud på love, konventioner og etiske retningslinjer og viser konsekvenserne.

Har du et tip, hører vi meget gerne fra dig.

Artiklen er opdateret den 30/9 med en pressemeddelse fra Oslo Bulk.

Da Københavns Lufthavn blev lukket ned af to til tre store droner mandag aften, lå det norske fragtskib Oslo Carrier 3 et lille stykke væk.

Skibet er ejet af selskabet Bulkship Management, der er en del af et større, internationalt norsk selskab, der hedder Oslo Bulk. Det fremgår af selskabets hjemmeside.

Hvad der ikke fremgår er, at de også har en afdeling i den russiske eksklave Kaliningrad. Indtil 2022 havde den russiske afdeling også sin egen hjemmeside, men efter Rusland invaderede Ukraine, blev den russiske hjemmeside først omdannet til en pornoside og sidenhen lukket helt.

Mindst én central person fra den russiske afdeling i Kaliningrad er dog stadig en del af det nu på overfladen rent norske selskab. 

Direktøren i Bulkship Management i Kaliningrad er en russisk statsborger, som fortsat bor i Kaliningrad og har været en del af selskabet i 19 år. Selv om den russiske hjemmeside ikke længere eksisterer, fremgår hans emailadresse på Bulkships norske hjemmeside, hvor han beskrives som ansvarlig for rekruttering. Hans navn er ikke angivet noget sted på hjemmesiden, men Danwatch er bekendt med hans identitet.

På den russiske direktørs LinkedIn-profil fremgår også et direkte forhold til ejeren af Ruslands ældste paramilitære gruppe, RSB Group. Ejeren er personligt sanktioneret af USA for at være tæt på den russiske efterretningstjeneste FSB, og Danwatchs research viser, at ejeren også selv tidligere har arbejdet for FSB.

På LinkedIn skrev RSB Groups ejer i 2015 meget varmt om Bulkship Management og den russiske direktør, som han havde samarbejdet med i mindst tre år. Han havde store ord til overs for det norske selskabs russiske chef:

  • RSB beskæftiger højt kvalificerede russiske specialstyrkesoldater, herunder veteraner fra
    den russiske efterretningstjeneste
    USA’s Finansministerium

“Han administrerer en stor flåde. Hans fartøjer sejler på verdenshavene. Hvis du har brug for professionel hjælp, så søg hans hjælp; han laver aldrig fejl! Han er et unikt individ”, lyder det.

Danwatch har kontaktet Bulkship Managements direktør og økonomidirektør og spurgt ind til forholdet, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 

Vi har også spurgt dem om Oslo Carrier 3’s aktiviteter det seneste år, hvor skibet har været i nærheden af intet mindre end tre mistænkelige og hybride hændelser. 

Først den mulige sabotage af fragtskibet Ursa Major i december 2024. Sidenhen en dronehændelse i Køge Bugt i januar 2025 ifølge Berlingske, og nu hybridangrebet i Københavns Lufthavn.

Stærkt sanktioneret i hele Vesten

RSB Group er sanktioneret både i USA, EU og Storbritannien. Gruppen har ifølge amerikanerne tætte forbindelser til Ruslands efterretningstjeneste, FSB:

“RSB-Group er et privat militært firma med tætte forbindelser til russiske efterretningstjenester. RSB beskæftiger højt kvalificerede russiske specialstyrkesoldater, herunder veteraner fra den russiske efterretningstjeneste. RSB har leveret globale tjenester til russiske virksomheder i tæt samarbejde med FSB”, vurderede USA’s myndigheder allerede tilbage i 2022.

Billeder delt af RSB Group viser flere uniformerede personer med den paramilitære gruppes emblem på skulderen, som er bevæbnede om bord på mindst et af Oslo Bulks skibe. 

Den russiske paramilitære gruppe RSB Group i flere år arbejdet sammen med norske Oslo Bulk, der er moderselskab til Bulkship Management. RSB Group er i dag sanktioneret i det meste af den vestlige verden.
Foto: RSB Group / sløring tilføjet af Danwatch

Billederne er fra et samarbejde i perioden omkring år 2014, men hvilken rolle RSB Group spiller, er uvist.

I et interview fra 2018 understreger direktøren for RSB Group de tætte forbindelser til den russiske stat. Direkte adspurgt om paramilitære grupper som hans skal anses som “et værktøj til at beskytte Ruslands nationale interesser og et supplement til Ruslands militær” svarer han:

“Ja. Absolut. En privat militær virksomhed er et kirurgisk instrument, som skal bruges præcist og nøjagtigt”.

En temmelig kapabel aktør, mener ekspert

Når det kommer til de paramilitære grupper i Rusland, er RSB Group den ældste af dem alle. Den blev stiftet for over 20 år siden og har gennem årene fået tættere og tættere forbindelser til Kreml.

Karen Philippa Larsen fra Dansk Institut for Internationale Studier har skrevet ph.d om netop Ruslands paramilitære grupper, og hun forklarer, hvordan de ikke foretager sig noget længere, uden at Kreml ved, hvad der foregår.

Under krigen i Ukraine er flere paramilitære grupper, såkaldte PMC’er, blevet sat ind sammen med den russiske hær, men det har også betydet, at Ruslands regering har fået langt mere direkte magt over grupperne, forklarer hun.

“Man opererer ikke som russisk privatmilitær uden, at staten er klar over det. Og heller ikke uden en vis form for koordinering med de statslige sikkerhedsapparater”, siger hun. 

Oslo carrier3 230726behling001 1 bearbeitet 1
Her ses Oslo Carrier 3. Foto: Frank Behling

De russiske forbindelser får Oslo Carrier 3 til at fremstå som et meget mistænkeligt skib, mener orlogskaptajn og forsvarsanalytiker Jens Wenzel Kristoffersen. Han sammenligner skibet med den russiske skyggeflåde, der er kendt for at være omgærdet af mystik og falske oplysninger.

“Det viser, at vi nu ser et skifte i anvendelsen af de typer af rederier og flagstater, man (Rusland, red.) er begyndt at anvende. Tidligere har skyggeflåde primært ført “bekvemmelighedsflag”, men nu ser vi, at mere stuerene flagstater anvendes til at gemme sig bag”, siger han.

  • Hvis det er rigtig nok, at skibet har været systematisk involveret i de her begivenheder, som du siger, så synes jeg bestemt, at det bør blive undersøgt. Det er et rødt flag
    Karen Philippa Larsen
    DIIS

Han mener derfor heller ikke, at det kan udelukkes, at RSB Group kan stå bag droneangrebet i København. Men der mangler fortsat en “rygende pistol”, siger han. 

Uanset hvad er det “opsigtsvækkende”, at Oslo Bulk og RSB Group har forbindelse til hinanden, vurderer Karen Philippa Larsen. Særligt i lyset af, at Oslo Carrier 3 var til stede både ved eksplosionen af Ursa Major, dronehændelsen i Køgebugt og droneangrebet i København.

“Det er helt sikkert noget, myndighederne skal undersøge videre. Hvis det er rigtig nok, at skibet har været systematisk involveret i de her begivenheder, som du siger, så synes jeg bestemt, at det bør blive undersøgt. Det er et rødt flag”, siger hun. 

Hvis RSB Group har været involveret, er der så tale om en “kapabel aktør”?

“RSB har en lang historik med at udføre sikkerhedsopgaver for russiske virksomheder globalt. De opererer i tæt symbiose med sikkerhedstjenesten, så de kan nok godt få det materiel, de skal bruge. Så jeg vil mene, at det er en temmelig kapabel aktør”.

Tidligere sat i forbindelse med sabotage

Få dage inden dronehændelsen i København blev Oslo Carrier 3 inspiceret af de tyske myndigheder. 

Ifølge Danwatchs oplysninger sejlede Oslo Carrier 3 ind i Nordenham i det nordvestlige Tyskland, hvor myndighederne gik om bord den 17. september og mødte 11 russere på skibet ud af en besætning på i alt 13 søfolk.

Myndighederne lavede en let inspektion og ledte ikke efter nogen former for droneudstyr. 

Skibet har tidligere været i mediernes og myndighedernes søgelys, da det som nævnt er blevet sat i forbindelse med en mulig sabotageaktion mod et russisk fragtskib, Ursa Major, tilbage i december 2024.

Data fra MarineTraffic viser, at Oslo Carrier 3 rigtig nok var lige ved Ursa Major på det præcise klokkeslæt, hvor Ursa Major eksploderede, og det norske skib blev anklaget af Ursa Majors russiske ejere for ikke at ville hjælpe besætningen på det havarerede skib.

Ejeren af Ursa Major sagde bagefter, at skibet var blevet udsat for et ”terrorangreb”, og at tre udefrakommende eksplosioner fik det til at gå under. Det er endnu ikke kommet frem, hvad der reelt skete.

Bulkship Management har benægtet at have afvist hjælp til Ursa Majors besætning i en pressemeddelelse på deres hjemmeside. Selskabet har i en anden meddelelse også benægtet at være involveret i dronehændelsen i København. 

Det er de eneste to pressemeddelelser på deres hjemmeside. 

I skrivende stund er Bulkship Managements kontaktoplysningsside nede. 

Skibet Oslo Carrier 3 ligger i skrivende stund i havn i Klaipeda, Litauen, og ifølge Bulkship Managements pressemeddelelse er det blevet inspiceret af de litauske myndigheder. Der blev ikke fundet noget mistænkeligt, skriver selskabet.

Efter artiklens udgivelse har Oslo Bulk udsendt en pressemeddelelse, hvori man blandt andet bekræfter at have samarbejdet med RSB Group.

“Vi kan bekræfte, at vi har gjort brug af denne gruppes tjenester i 2012-16 til at sørge for bevæbnede vagter på nogle få fartøjer, der skulle passere gennem Adenbugten, for at undgå pirateri fra Somalia. Dette firma blev godkendt af både flagstaten og vores forsikringsselskab, Gard. Vi har ikke benyttet dette firma siden 2016”.

Mere om samme branche

Sikkerhed og våben, Transport / shipping

Gå ikke glip af den næste afsløring.
Få vores nyhedsbrev

Få ugens historier fra Danwatch direkte i din indbakke hver søndag.

Nedenfor kan du tilvælge vores månedlige tematiske nyhedsbreve.

Uanset hvor mange, du vælger, skriver vi højst til dig tre gange om ugen.