Colombiansk kaffe bliver anset som noget af det bedste kaffe i verden. Det dyrkes i landets høje bjergområder i unik og næringsrig vulkansk jord, og i 300 år er de colombianske kaffebønner blevet håndplukket, hvilket giver dem en særlig høj kvalitet.
Men der er en bagside ved de verdenskendte kaffebønner.
De mennesker, der arbejder på kaffefarmene, har ofte ingen kontrakt, arbejder for mange timer i døgnet og bor under kummerlige forhold i små beskidte og dårligt ventilerede rum med køjesenge og uden ordentlige badefaciliteter. Derudover har mange af dem ingen sundhedsordning, hvis der skulle ske arbejdsulykker, eller de bliver syge.
Sådan lyder nogle af anklagerne i en ny rapport fra den brasilianske nonprofitorganisation Repórter Brasil, der har undersøgt forholdene på en række kaffefarme i Colombia i samarbejde med den colombianske ngo Voces por El Trabajo og den uafhængige organisation Coffee Watch.
De har undersøgt arbejdsforholdene i to af de 22 stater i Colombia, der dyrker kaffe, og fælles for mange af de kaffefarme, de har besøgt, er, at der var skilte, der indikerede, at de var certificeret af store bæredygtighedsordninger som Fairtrade International, Rainforest Alliance, Nestlés 4C og C.A.F.E. Practices, der er Starbucks’ certificerings-program. Ordningerne forsikrer forbrugerne om, at kaffen kommer fra steder, hvor der er respekt for sociale, etiske og miljømæssige værdier for både området og dets beboere. Men ifølge Paola Campuzano Jaramillo, projektkoordinator ved Den Internationale Arbejdsorganisation (ILO) i Colombia, tydeliggør rapportens fund, at der fortsat er store problemer med arbejdsforholdene, og at man derfor kan sætte spørgsmålstegn ved certificeringsprogrammernes troværdighed og gennemsigtighed.
“Vores kaffesektor er næsten 300 år gammel, og vi har stadig ikke formået at garantere ordentlige og retfærdige arbejdsvilkår for kaffeproducenter og plukkere”, udtaler hun i den netop offentliggjorte rapport.
Kaffebønnerne når ifølge rapporten de globale markeder gennem virksomheder som Nestlé og Starbucks, der har caféer flere steder i Danmark. Og Fairtrade er også en ordning, som når ud til forbrugerne i danske supermarkeder.
Danwatch har rakt ud til Fairtrade International, Rainforest Alliance, Starbucks og Nestlé for en kommentar.
Fairtrade og Rainforest Alliance indrømmer mangler ved nogle af kaffefarmene og vil udføre opfølgende undersøgelser efter Repórter Brasils rapport.
“Fairtrade vil handle så effektivt og hurtigt som muligt i de berørtes interesse. Disse påstande er ikke i overensstemmelse med Fairtrades mission og værdier. Vi har valgt at arbejde i områder, hvor producenter kæmper med fattigdom og mangel på stabilitet, så vi kan gøre en forskel. Vi tager alle påstande om krænkelser af arbejdstagerrettigheder meget alvorligt, og vi ser enhver form for udnyttelse og misbrug som uacceptabelt”, lyder det i et skriftlig svar til Danwatch.
Starbucks og Nestlé har afvist anklagerne i rapporten og udtaler, at kaffefarmene ikke er en del af deres forsyningskæde, og at certificeringerne er udløbet ved kaffefarmene, selvom Repórter Brasil under besøgene på to kaffeplantager så skilte, der indikerer noget andet.
Læs virksomhedernes reaktioner her
Lange arbejdsdage og intet sikkerhedsnet
I 2024 høstede Colombia omkring 14 millioner poser kaffe, hvilket var landets største høst i 29 år, ifølge National Federation of Coffee Growers of Colombia (FNC), og det placerer Colombia som den tredjestørste kaffeproducent i verden kun overgået af Brasilien og Vietnam.
Det, der især går igen ved de kaffefarme, som Repórter Brasil har undersøgt, er, at en stor del af medarbejderne ikke har en kontrakt. En af dem er 24-årige Hermes Martinez, der plukker kaffe på en farm ved navn Finca Los Naranjos i bjergene omkring den colombianske by Salgar, der ligger i den nordvestlige del af landet. Han har ingen kontrakt, og dermed ingen sygeforsikring eller andet sikkerhedsnet, hvis der skulle ske noget.
“Det eneste, der betyder noget for chefen, er, at jeg plukker kaffen”, udtaler han i et interview med Reporter Brasil, der fremgår af rapporten.
Dette er gældende for store dele af kaffesektoren generelt. Et studie fra 2022 fra Den Internationale Arbejdsorganisation (ILO) i Colombia skønner, at omkring 80 procent af medarbejderne arbejder under uformelle vilkår, hvor der eksempelvis ikke er pensionsordninger eller hjælp ved arbejdsulykker.
Det til trods for, at arbejdet kan være meget opslidende, og plukningen af kaffe ofte foregår på stejle bjergskråninger, hvor der er risiko for faldulykker. På nogle af kaffefarmene skal medarbejderne bære sække med friskplukket kaffe, der i gennemsnit vejer 60 kilo, og modsat lande som Brasilien skal arbejderne høste kaffebønnerne én efter én for kun at plukke de modne bønner. Det er dét, der giver kaffen sin karakteristiske smag, men også dét, der gør arbejdet langt sværere.
Et fællestræk ved de kaffefarme, der er blevet undersøgt, er også, at arbejderne har lange arbejdsdage. Selvom man i Colombia højst må arbejde 48 timer om ugen, arbejder mange alligevel mere end det, fremgår det af rapporten. Reportér Brasil har interviewet adskillige arbejdere, hvoraf mange er migranter fra Venezuela, og størstedelen fortalte, at de havde lange arbejdsdage. En medarbejder på en af kaffefarmene udtaler i rapporten, at han i højsæsonen arbejder omkring 19 timer om dagen for at nå at plukke så meget kaffe som muligt.
Rapporten fremhæver også, at det fortsat er udbredt at bruge børnearbejde på en række kaffefarme. Dog har Repórter Brasil ikke set det ske på de specifikke kaffefarme, de har besøgt, men ifølge de colombianske myndigheder er kaffesektoren et af de områder, hvor der finder børnearbejde sted. En af årsagerne er, at de færreste arbejdere har ret til barselsorlov, og derfor skal mange kvinder hurtigt tilbage på arbejde, efter de har født.
“Disse kvinder er på kaffeplantagerne og tager hele deres familier med. Så begynder børnene at arbejde. Vi har endnu ikke løst problemet med børne- og ungdomsarbejde i sektoren”, udtaler Paola Campuzano Jaramillo i rapporten.
Derudover skyldes det, at mange børn ikke har mulighed for at gå i skole eller deltage i fritidsaktiviteter, og derfor vælger nogle familier at tage deres børn med til kaffefarmene.
Det er langt fra nyt, at der er problemer på de kaffeplantager, der leverer kaffe til verdens forbrugere. Danwatch har ad flere omgange beskrevet, at der er problemer med arbejdsforholdene hos blandt andre Nestlés og Starbucks’ produktion af kaffe i lande som Brasilien og Kina.













