“Danmarks stærke internationale omdømme for at opretholde demokrati, menneskerettigheder og social retfærdighed risikerer at blive plettet af Queen Flowers’ ulovlige og uetiske praksis i Tyrkiet.”
Sådan lyder det i et åbent brev fra den tyrkiske fagforening BTO-SEN til medlemmer af Folketinget.
Brevet er udsendt som reaktion på en arbejdskonflikt hos Queen Türkiye – et gartneri ejet i fællesskab af den danske blomstergigant Queen og en lokal tyrkisk partner.
Danwatch har afdækket, hvordan medarbejdere på gartneriet oplever chikane, trusler og fyringer som følge af, at de har meldt sig ind i fagforeningen BTO-SEN.
Konflikten har ført til ugentlige protester foran det danske konsulat i Istanbul og ved gartneriet i Dikili.
Ifølge tyrkiske medier har virksomheden fortsat med at afskedige medarbejdere, der er medlemmer af fagforeningen, den seneste uge.
I det åbne brev opfordrer fagforeningen danske politikere til at tage stilling til sagen og sikre effektiv kontrol med virksomhedens aktiviteter i Tyrkiet.
De opfordrer desuden til, at Danmark tager skridt til at fremme arbejdsforhold, der lever op til internationale menneskerettighedsstandarder, som Danmark har underskrevet.
På det sociale medie X skriver medarbejdere fra Queen Türkiye desuden, at Danmarks nuværende EU-formandskab også bør handle om landets evne til at beskytte grundlæggende rettigheder på arbejdsmarkedet – også uden for Danmarks grænser.
Politisk opmærksomhed
Enhedslisten er bekendt med sagen, som man finder kritisabel.
“Danske virksomheder skal have styr på deres værdikæder og sikre, at der ikke sker krænkelser i udlandet,” lyder det fra partiets arbejdsmarkedsordfører Victoria Velasquez.
Hun fortæller til Danwatch, at Enhedslisten ønsker at stille erhvervsminister Morten Bødskov (S) et paragraf 20-spørgsmål om sagen.
Her vil Victoria Velasquez høre ministerens holdning til, hvorvidt Queen har været grundige nok i deres baggrundstjek og vurdering af samarbejdet med den lokale partner.
“Regeringen bør sikre, at der føres ordentlig tilsyn med danske virksomheder i udlandet, så virksomheder ikke kan udnytte, at lokale arbejdere måske er i mere sårbare positioner end herhjemme,” siger hun.
Da Danmark har ratificeret en række af FN’s arbejdsorganisations (ILO) konventioner, skal danske virksomheder sikre ligebehandling og respektere arbejdstageres ret til at organisere sig.
Danwatch har spurgt Erhvervsministeriet, hvordan myndighederne kontrollerer, at danske virksomheder overholder internationale konventioner i udlandet. Ministeriet henviser til Beskæftigelsesministeriet, hvis resort dækker over ILO-konventioner.
Beskæftigelsesministeriet har ikke haft mulighed for at svare på spørgsmål på denne side af sommerferien.
Virksomhedens svar
Efter flere henvendelser har danske Queen sendt en udtalelse fra virksomhedens driftsdirektør (COO) Lars Korup til Danwatch.
”Ingen medarbejdere i Queen må opleve trusler, chikane eller diskrimination, og derfor tager vi alle henvendelser om forholdene i Queen Türkiye alvorligt og følger sagen helt tæt,” skriver han og tilføjer:
“I øjeblikket er der to lokale fagforeninger, som ønsker at repræsentere vores medarbejdere, hvilket desværre skaber uro. Vi afventer en retssag, som skal afgøre hvilken af de to fagforeninger, der formelt har retten til at repræsentere vores omkring 350 medarbejdere i Tyrkiet.”
Ifølge Queen er der tale om færre end 40 medarbejdere, der er medlemmer af BTO-SEN og ikke 220 arbejdere, som fagforeningen hævder.
Virksomheden påpeger desuden, at forholdene i december 2024 blev godkendt og certificeret efter internationale retningslinjer af MPS-Socially Qualified og at denne certificering er blevet genbekræftet 8. juli 2025.












