Selvom der på flere områder de seneste år har været fremgang for kvinder og pigers rettigheder, er der fortsat store problemer og tilbagegang, viser en ny rapport fra UN Women, der netop er udgivet i forbindelse med Kvindernes Internationale Kampdag.
Den viser, at et ud af fire lande rapporterer om tilbageslag for kvinders rettigheder i 2024. Lige fra øget diskrimination til svagere juridisk beskyttelse.
“Kvinders menneskerettigheder globalt set er under angreb. I stedet for at lige rettigheder er mainstream, ser vi, at kvindehad er mainstream. Vi skal stå sammen og gøre menneskerettigheder, ligestilling og empowerment til en realitet for alle kvinder og piger, for alle, overalt,” udtaler FNs generalsekretær António Guterres i en pressemeddelelse.
Listen over kvinders udfordringer i verden er lang. Næsten hver tiende kvinde lever i ekstrem fattigdom, og der er en global lønforskel på omkring 20 procent mellem mænd og kvinder.
På arbejdsmarkedet har kvinder i gennemsnit kun 64 procent af den juridiske beskyttelse, som mænd har, hvilket blandt andet skyldes ringe lovgivning omkring vold og seksuelle krænkelser på arbejdspladsen og dårlige forhold for børnepasning.
Der er altså stadig store udfordringer for kvinders arbejdsforhold og lønvilkår verden over.
“Kvinder har magten til at sætte turbo på den sprudlende globale økonomi. Alligevel forhindrer diskriminerende love og praksis verden over, at kvinder arbejder eller starter virksomheder på lige fod med mænd,” lød det fra Indermit Gill, der er cheføkonom i World Bank Group, i forbindelse med en rapport om de globale forskelle for kvinder og mænd på arbejdspladsen, der blev udgivet sidste år.
Udover ulige forhold på arbejdsmarkedet er kvinder i langt større risiko for at blive udsat for vold og ramt af konsekvenserne af krig og klimaforandringer. Hver tredje kvinde i verden oplever vold i deres liv ifølge FN. Over 600 millioner kvinder og piger lever i nærheden af en væbnet konflikt, hvor konfliktrelateret seksuel vold steg med 50 procent sidste år. Og omkring 80 procent af de mennesker, der er fordrevet på grund af klimaforandringer, er kvinder.
Stop for amerikansk bistand
Forholdene for mange kvinder og piger i verden er ikke blevet bedre af, at USAs præsident Donald Trump i slutningen af februar annoncerede, at han vil skære omkring 90 procent af USAs udenlandske bistand og genindføre loven ‘Global Gag Rule’, der forhindrer udenlandske ngo’er, der modtager amerikansk bistand, i at udføre og rådgive om abort.
USA er den største bidragsyder af den globale udviklingsbistand, og derfor truer beslutningen mange programmer, der arbejder for at forbedre kvinder og pigers rettigheder og leveforhold rundt om i verden. Bistanden går både til arbejde med abort, prævention, sundhedsrettigheder, uddannelse, jobskabelse og klimaindsatser.
Flere organisationer, der arbejder for kvinder og pigers rettigheder, frygter for konsekvenserne. Alene FNs befolkningsfond, UNFPA, har fået stoppet stort set al støtte. UNFPA oplyser, at det rammer 48 projekter, som blandt andet yder kritisk sundhedspleje til mødre, beskyttelse mod vold og behandling efter voldtægter i over 25 kriseramte lande – blandt andet Afghanistan, Tchad, Den Demokratiske Republik Congo, Gaza, Mali, Sudan og Ukraine.
“Denne beslutning vil have ødelæggende konsekvenser for kvinder og piger og de sundheds- og hjælpearbejdere, der tjener dem i verdens værste humanitære kriser”, lød det i en pressemeddelelse fra UNFPA i sidste uge.
Især lande på det afrikanske kontinent mærker konsekvenserne, fordi størstedelen af den amerikanske udviklingsbistand går dertil. Særligt et land som Etiopien, der er den største modtager af USAID på kontinentet. Her beretter eksempelvis organisationen Center for Victims of Tortur (CVT), at suspenderingen har stoppet al dens arbejde med at hjælpe kvinder, der har været udsat for voldtægt. Organisationen driver fem projekter for voldtægtsofre i Etiopiens Tigray-region, der længe har været ramt af konflikt, men fordi finansieringen er væk, er det uvist, om de kan fortsætte arbejdet.
I Sydafrika, der er det land på kontinentet, der er værst ramt af hiv, har nogle af de største ngo’er, der bekæmper sygdommen, mistet deres støtte fra USAID og meldt ud, at det har livstruende konsekvenser.
“Vi vil se liv gå tabt. Vi kommer til at se tilbageslag i forhold til epidemien på grund af det her”, siger professor Linda-Gail Bekker, der er direktør for the Desmond Tutu HIV foundation (DTHF), til nyhedsbureauet AP.
En analyse fra den amerikanske tænketank Guttmacher Institute viser desuden, at flere tusinde kvinder og piger sandsynligvis vil dø af komplikationer under graviditet og fødsel som et direkte resultat af Donald Trumps beslutning. Tænketanken har udregnet, at hvis 11,7 millioner kvinder og piger nægtes adgang til prævention i 2025, vil 4,2 millioner opleve utilsigtede graviditeter, og 8.340 tusinde vil dø i forbindelse med graviditet og fødsel.
Samtidig er stort set alle amerikanske bistandsmidler, der går til at fremme kvinders økonomiske situation og rettigheder på arbejdsmarkedet over hele verden, blevet sløjfet.
Danwatch har over årene sat fokus på kvinders kamp for bedre rettigheder og deres udsatte position på arbejdsmarkedet. Her er nogle af de stærkeste fortællinger.
“Jeg vil have det her til at stoppe. Men jeg vil være i sikkerhed først”

I 2021 var Danwatch i Spanien for at fortælle om de kvindelige jordbærplukkere i spanske landbrug, der bliver straffet for at sige nej til sex med deres overordnede, og hos én leverandør har ansatte anklaget chefer for voldtægt og overgreb.
Det er særligt østeuropæiske og marokkanske kvinder, som plukker jordbærrene i Europas største jordbærproducerende region, Huelva i det sydvestlige hjørne af Spanien. Ligesom migrantarbejdere i andre dele af det spanske landbrug oplever mange jordbærplukkere at blive udsat for ydmygelser og fornedrende arbejdsforhold.
“Jeg var bange og følte mig konstant i fare”

I 2022 mødte Danwatch folkeskolelæreren Qalbinur Sidik, der på det tidspunkt boede på en hemmelig adresse i Holland, fordi hun var på flugt fra det kinesiske styre. De forsøgte med alle midler at få hende til at tie stille med, hvad hun har oplevet, da hun arbejdede i to genopdragelseslejre i Xinjiang-provinsen i Kina. Hun var tvunget til at arbejde der, og i løbet af sin tid i lejrene var hun vidne til systematisk tortur, udsultning og voldtægt af kvindelige fanger.
“Han krævede, at vi havde sex. Jeg forsøgte at afvise ham, men han insisterede”

I 2023 kunne Danwatch i samarbejde med den ugandiske tv-station NTV Uganda fortælle, at ansatte på to danskejede vandkraftværker i Uganda gjorde 31 kvinder og piger gravide. 14 af pigerne var under 18 år og nogle af dem ned til 15 år. Kvinderne og pigerne fortæller om at blive overtalt til og presset til sex af nogle af deres mandlige kollegaer.
“Jeg kan som regel nøjes med at drikke en lille smule. Men det er svært at afvise kunderne”

I 2022 satte Danwatch fokus på Carlsbergs brug af såkaldte ølpiger i Cambodja, der er ansat til at markedsføre sine produkter. På trods af kritik havde den danske virksomhed nemlig igen valgt at ansætte kvinder som ølpiger eller brand promoters, som bryggerigiganten foretrækker at kalde dem. Nogle ansatte føler sig presset til at drikke alkohol og udsættes for seksuelle krænkelser. Carlsberg afviser at have kendskab til sagerne og siger, at det er et brud på firmaets politik, hvis de ansatte drikker i arbejdstiden. Illustration: Jenz Koudahl.