Del af en undersøgelse
Denne artikel er en del af undersøgelsen Skyggesiden af modebranchen
- Modebranchen i Danmark og verden vokser sig kun større, og i dag står den samlet for op mod 8 procent af de globale CO2-udledninger. En borger i EU køber i gennemsnit 19 kilo tøj, sko og husholdningstekstiler om året, og i Danmark ligger det gennemsnitlige forbrug på 40 kilo årligt.
- Men bag den høje produktion og det store forbrug gemmer sig flere problemer. Der er kummerlige arbejdsforhold på fabrikker, produktionen forurener det lokale miljø og natur, og branchen genererer millioner ton tekstilaffald hvert år, som affalds- og genbrugssektoren forsøger at håndtere. En stor del af tekstilaffaldet og genbrugstøjet ender fortsat med at blive sendt til forbrænding eller eksporteret til lande i Østeuropa, Afrika og Asien.
- EU forsøger at regulere modebranchen med ny lovgivning, der forventes at træde i kraft fra 2027. Det stiller blandt andet krav til, at produkter skal designes og produceres med henblik på et mindre aftryk på miljøet, og at tekstilvirksomheder skal finansiere indsamling og håndtering af tekstilaffaldet.
Har du et tip? Vi forfølger historier fra tøjindustrien, så hvis du har en idé eller kendskab til et forhold, vi skal undersøge, så send endelig en mail.
“Shop med god samvittighed”. “Ved at vælge produkter fremstillet af genanvendt polyester, er du med til at støtte en mere ansvarlig og bæredygtig tekstilindustri”. “Recycled polyester giver nyt liv til brugt plastik, der ikke er bionedbrydeligt, og er derved med til at spare på naturens ressourcer og mindsker mængden af plast der havner i naturen og havet”.
Det er nogle af de vendinger, som danske modevirksomheder som Modström, Bruuns Bazaar og Magasin Du Nord Collection bruger om genanvendt polyester, der lige nu er et populært materiale i modeindustrien.
Danwatch har lavet en gennemgang af otte modevirksomheders nyeste kollektioner, der viser, at genanvendt polyester og andre syntetiske materialer går igen i mange af produkterne hos Ganni, Stine Goya, Gestuz, Baum und Pferdgarten, Modström, Bruuns Bazaar, Planet Nusa og Magasin Du Nord Collection.
Men det er problematisk, at genanvendt polyester og andre syntetiske materialer såsom polyester fortsat er så udbredt i modebranchen og i nogle tilfælde bliver fremlagt som et bæredygtigt alternativ, vurderer fire eksperter over for Danwatch.
“Jeg ser det som vildledende for forbrugerne, at man beskriver recycled polyester og syntetiske produkter som bæredygtige og bedre valg. Systemet er ligesom en engangsbillet. Man tager en plastikflaske, så laver man kjolen, og så kan den kjole faktisk ikke genanvendes igen, fordi systemet ikke fungerer. Derudover er mange af produkterne også af blandede materialer, hvilket gør det endnu sværere og komplekst at genanvende”, siger Kerli Kant Hvass, der er adjunkt i bæredygtig forretningsinnovation og cirkulær økonomi ved Aalborg Universitet.
Eller som Else Skjold, lektor i design og bæredygtighed på Kunstakademiets Designskole, formulerer det:
“At lege at genanvendt polyester er en rigtig god idé, er verdenshistoriens største overdrivelse. Nu har vi talt om bæredygtige cirkulære materialer i snart 20 år, og der er kun sket én ting i branchen, og det er, at produktionen er steget, og man bliver ved med at sprøjte for mange produkter ud”.
Hos den hollandske ngo Changing Markets Foundation mener kampagnemanager Urska Trunk, at det er forkert, at genanvendt polyester anerkendes som en bæredygtig løsning.
“Brugen af genanvendt polyester, der primært er lavet af plastikflasker, har fået modebranchen til at se grønnere ud, men det udleder også meget mikroplast og forværrer forureningen”, siger hun.
Et nyt studie fra Changing Markets Foundation, der er udført af the Microplastic Research Group ved Çukurova University i Tyrkiet, viser, at genanvendt polyester afgiver mere mikroplast ved vask end såkaldt jomfruelig polyester, der er fremstillet af olie og naturgas. Det skyldes blandt andet, at fibrene i genanvendt polyester er mindre og kortere, hvilket gør, at de nemmere kan sprede sig i miljøet og medføre større sundhedsrisici blandt mennesker og dyr, fordi de kan trænge dybere ind i lunger og væv.
“Hvis vi ikke tager dette alvorligt, vil vi kun se meget mere mikroplastik fra modeindustrien i fremtiden. Vi er nødt til at adressere det voksende problem med syntetiske stoffer og begrænse produktionen af fossilbaserede fibre og stoppe flaske-til-fibre downcycling, hvor modebranchen reelt bare tager affald fra en anden industri uden at håndtere sit eget affald”, siger Urska Trunk.
Omkring 99 procent af al genanvendt polyester kommer fra plastikflasker og ikke fra aflagt tøj. Generelt er omkring 60 procent af tøj i dag lavet af syntetiske fibre, og samtidig vurderer EU’s miljøagentur, at omkring otte procent af den europæiske mikroplastik, der udledes i havene, stammer fra syntetiske tekstiler. Globalt anslås dette tal at være omkring 16 til 35 procent.
Denne udvikling forventes kun at blive værre. En rapport fra ngo’en The Pew Charitable Trusts, viser, at plastikforureningen står til at blive fordoblet inden 2040, og man forventer at se den største vækst i tekstilsektoren netop på grund af brugen af syntetiske stoffer, der spreder mikroplast.
Udbredt hos dyrere tøjmærker
Danwatchs gennemgang af en række danske modevirksomheders brug af genanvendt polyester og andre syntetiske materialer viser, at det langt fra kun er de helt billige fast fashion-virksomheder, der bruger genanvendt polyester og syntetiske materialer, men også de dyrere modevirksomheder, der i nogle tilfælde sælger produkter til flere tusinde kroner.
Kerli Kant Hvass, adjunkt i bæredygtig forretningsinnovation og cirkulær økonomi ved Aalborg Universitet, er overrasket over, hvor mange af de dyrere tøjmærker, der bruger genanvendt polyester eller polyester i deres produkter, når forbrugerstudier viser, at forbrugere foretrækker naturlige fibre i deres tøj. Ifølge hende kan man som forbruger ikke være sikker på, at man får et bedre og mere bæredygtigt produkt, hvis man betaler mere.
“Branchen bruger det, fordi genanvendt polyester fra PET flasker er det billigste genanvendte materiale på markedet. Det viser, at branchen stadig har fokus på pris og ikke går nok op i, hvad forbrugerne egentlig vil have, og hvilket negativt aftryk deres produkter har. Studier viser, at mikroplast udledes, både når man bruger sit tøj, vasker det, og så er der et stort plastaffaldsproblem i slutfasen, når det ender på lossepladser rundt om i verden”, siger hun.
Ifølge Urska Trunk fra Changing Markets Foundation er det hele branchen, der skal tage ansvar. Problemet med syntetiske materialer og overproduktion ligger ikke kun hos de billigere fast fashion-virksomheder.
“Mange forbrugere i dag er villige til at betale lidt mere, hvis de tror, at det rent faktisk er lavet gennem ansvarlige produktionsprocesser, hvor der tages hensyn til miljøet og de mennesker, der laver tøjet. Men faktum er, at det ofte ikke er mere bæredygtigt, men nærmere vildledende over for forbrugerne, fordi der ikke er ordentlig transparens i forhold til hvor og hvordan produkter bliver til, som sælges hos de dyrere modemærker”, siger hun.
Virksomheder anerkender problematik
Danwatch har rakt ud til de modevirksomheder, som vi har undersøgt, for at høre, hvordan de forholder sig til eksperternes kritik. Ganni, Gestuz, Planet Nusa, Bruuns Bazaar og Magasin Du Nord Collection er vendt tilbage på vores henvendelse. Alle slår fast, at man er opmærksom på problemerne med genanvendt polyester, men at det ses som et overgangsmateriale frem for en endelig løsning.
“Vi er opmærksomme på samtalen, og det er selvfølgelig et meget bekymrende emne. Vi har omfattende interne diskussioner om at reducere vores afhængighed af syntetiske fibre og øge brugen af naturlige alternativer. Når det er sagt, er det fortsat en enorm udfordring for branchen som helhed”, lyder det Lauren Bartley, der er Chief Sustainability Officer for Ganni, i et skriftligt svar.
Hos Ganni har man fokus på, at skalere brugen af fiber-til-fiber genanvendt polyester op, så man i stedet for at bruge genanvendt polyester af plastikflasker, omdanner gamle tekstiler og stofrester til nye fibre og holder materialerne i et lukket kredsløb i modeindustrien. Blandt andet har Ganni indgået en 5-årig aftagsaftale med den amerikanske genanvendelsesvirksomhed Ambercycle.
Head of ESG & Sustainability hos Planet Nusa Kristina Kühl udtaler i et skriftligt svar, at der på nuværende ikke findes et materialevalg, der ikke er problemer med.
“Polyester og andre syntetiske materialer anvendes fortsat i størstedelen af sportstøj, fordi de på nuværende tidspunkt er de eneste materialer, der kan levere den nødvendige funktionalitet, elasticitet, slidstyrke og holdbarhed til aktiv brug. Det betyder ikke, at materialet er uden udfordringer, men alternativerne er endnu ikke modne eller tilgængelige i skala”, udtaler hun.
Bruuns Bazaar oplyser til Danwatch, at man anerkender problemstillingen med, at syntetiske materialer inklusiv genanvendt polyester bidrager til mikroplastforurening, men understreger, at man har dokumentation for det genanvendte indhold i de produkter, de kalder genanvendt polyester. Virksomheden vil gennemgå og præcisere formuleringer omkring genanvendt polyester på deres hjemmeside, så de ikke kan misforstås.
“Teksten på vores “Recycled polyester”-side er ment som materialeinformation. Det vi mener, er afgrænset til recycled polyester: Når recycled polyester erstatter virgin polyester, kan det reducere behovet for ny, fossil baseret råvare,” lyder det i et skriftligt svar fra direktør i Bruuns Bazaar Thomas Bæch.
Også Magasin anerkender, at genanvendt polyester kan afgive mikrofibre og kalder det en kompleks udfordring, hvor omfang og løsninger fortsat udvikles.
“Den udvikling følger vi selvfølgelig tæt og anvender derfor disse materialer med omtanke og kun, hvor det er nødvendigt,” lyder det i et skriftligt svar fra Magasins CSR/ESG-specialist.
Hos Gestuz, der hører under modetøjskoncernen DK Company, ser man ikke genanvendt polyester som en entydigt bæredygtig løsning, men som et alternativ til konventionel polyester.
“Vi anvender syntetiske materialer i udvalgte produkter, hvor funktionelle egenskaber som holdbarhed, formstabilitet, elasticitet og slidstyrke er nødvendige. I disse tilfælde kan syntetiske fibre forlænge produkternes levetid, hvilket også er en vigtig del af et reduceret samlet miljøaftryk”, udtaler Rasmus Stærk Just, Corporate Manager of Environment and Social Compliance hos DK Company, i et skriftligt svar.














