Sudan
Den væbnede konflikt mellem Sudans hær og den paramilitære gruppe Rapid Support Forces (RSF) har varet i over to år og haft store konsekvenser for civilbefolkningen. Titusinder af mennesker har mistet livet, og konflikten har skabt verdens største sult- og fordrivelseskrise, hvor 14 millioner mennesker er blevet fordrevet. Ganske få journalister har formået at få adgang til konfliktzonen, men det er lykkedes journalisten Mariel Müller at blive embedet med den sudanesiske hær og producere en dokumentar for det tyske medie Deutsche Weld, der belyser krigens konsekvenser, og hvilken virkelighed befolkningen er fanget i.
Israel-Palæstina-konflikten
Dokumentaren “No other land” har høstet flere priser og blev blandt andet anerkendt ved Oscaruddelingen i år, hvor den vandt prisen for bedste dokumentar. Det er der en god grund til. Filmen giver et menneskeligt og rørende indblik i den årelange konflikt mellem palæstinensere og bosættere på Vestbredden. Den skildrer, hvordan det er at vokse op og leve midt i en konflikt, hvor du bliver forvist fra dit hjem, og alt det du kender. Den skildrer, hvordan leveforholdene og rettighederne for palæstinensere og israelere er markant forskellige. Men den skildrer også, hvordan der skabes bånd mellem de to befolkninger gennem venskabet mellem 25-årige Basel, der er en palæstinensisk aktivist, og den israelske journalist Yuval.
Filmen kan ses på DR TV.
Når en konflikt har varet i årtier, er der behov for værker, der giver folk et overblik og en forståelse, som nyhedsdækningen ikke leverer. I bogen “Hundrede års krig mod Palæstina” af den palæstinensisk-amerikanske historiker Rashid Khalidi bliver man klogere på Palæstinas historie, og hvad der går forud for alt det, vi er vidne til lige nu. Men det er også en bog, der skildrer forfatterens egen familiehistorie og baggrund, og hvad det betyder for en familie, når en konflikt løber gennem flere generationer og sætter sit aftryk.
Bogen er udgivet på Informations forlag.
Myanmar
I 2021 fandt et kup sted i Myanmar, der blev mødt af stor modstand i offentligheden, og flere tusinder gik på gaderne i masseprotester i hele landet. Militæret slog hårdt ned på demonstranterne med brutal magt og arresterede alle, der var mistænkt for at kritisere styret og kæmpe imod det. Lige siden har væbnede grupper kæmpet mod militærjuntaens dødbringende magt, og omkring 900 grupperinger er i dag en del af konflikten. Selvom militærjuntaen kontrollerer mange af de større byer og fortsat slår hårdt ned på sine modstandere, så er styret ved at krakelere indefra, og der er et voksende antal spioner og muldvarper, der forsøger at infiltrere militæret. De bliver kaldt “the watermelons”, og i podcasten af samme navn får man et unikt indblik i, hvordan netværket hjælper den pro-demokratiske modstandsbevægelse i landet, der ønsker at vælte militærjuntaen. De bliver kaldt “the watermelons”, fordi de er grønne på ydersiden som militæret og røde på indersiden som oprørerne.
Podcasten er fra BBC Eye Investigations og kan lyttes til her.













