Et stort anlagt klimaprojekt solo-finansieret og ledet af Ørsted i det vestafrikanske land Gambia befinder sig i disse uger i modvind.
I begyndelsen af juni anklagede miljøministeriet i Gambia det såkaldte Gambia Mangrove Redd+ Project for korruption og bestilte en undersøgelse af projektet hos statsrevisoren National Audit Office.
Ørsteds egen revision foretaget af eksterne eksperter har ikke fundet uregelmæssigheder i projektets finanser, men virksomheden har alligevel valgt at suspendere sine gambiske aktiviteter, så længe anklagerne svirrer.
Det bekræfter Ørsted over for Danwatch. Virksomheden oplyser endvidere, at de har opgivet at plante nye mangrover i indeværende sæson, men håber på at kunne genoptage projektet næste år.
Ørsted har ikke ønsket at oplyse, hvor mange penge de har investeret i Gambia Mangrove Redd+ Project.
“Alle ved, at genetablering af mangrover og skove er afgørende vigtigt for lande som Gambia, og støtte fra internationale partnere er essentiel for at få det til at lykkes. Derfor er det skuffende at se et projekt som dette blive suspenderet, og vi afventer alle at se, hvad der skal til, for at det bliver genoptaget”, siger David Young, international ekspert i lokalsamfundsbaseret skovbrug og bosiddende i Gambia.
Statsejet energigigant
- Ørsted er Danmarks største energiselskab. Det var indtil 2017 kendt som DONG Energy.
- Ørsteds hovedaktionær er den danske stat, der ejer 50,1 procent af aktierne. Det norske energiselskab Equinor er næststørste ejer med 9,8 procent af aktierne.
- Ørsted har ca. 8,300 medarbejdere og har hovedsæde i Gentofte Selskabet havde i 2024 en omsætning på 71,0 mia. kr
Styrelseschef anholdt
Mangrover er tætte, sumpede skove af lavtvoksende træer og planer nær en flod eller en bugt. De er særdeles effektive til at lagre kulstof og dermed et vigtigt værn mod øgede CO2-udledninger.
For at sikre ekstra besparelser til sit eget klimaregnskab har Ørsted siden 2022 derfor arbejdet på at genoprette ødelagte mangrover i Gambia. Virksomheden har et lignende projekt i Ghana.
Departementschef i miljøministeriet i Gambia, Ebrima Jawara, oplyste til Danwatch den 18. juni, at han forventede undersøgelsen af Ørsted-projektet afsluttet inden for to uger.
Ministeriet har ikke ønsket at oplyse om de nærmere detaljer i korruptionsanklagen, så længe statsrevisoren undersøger sagen.
Men ifølge flere lokale medier er undersøgelsen relateret til anholdelsen af Mohamed Lamin Kassama, chefen for Department of Parks and Wildlife Management, som er den styrelse under miljøministeriet, der har at gøre med Ørsteds mangroveplantning.
Kassama blev kortvarigt tilbageholdt af politiet tilbage i februar, angiveligt på ordre fra hans eget ministerium. Han blev efterfølgende løsladt uden sigtelse, men skal ifølge lokale medier stadig melde sig hos politiet, mens statsrevisoren undersøger Gambia Mangrove Redd+ Project for korruption.
Det har ikke været muligt for Danwatch at få bekræftet oplysningerne om, at anholdelsen er forbundet til anklagerne mod Ørsteds projekt.
Danwatch har forgæves forsøgt at komme i kontakt med Mohamed Lamin Kassama.
Lokale vil have genstartet projektet
I kølvandet på miljøministeriets anklager og Ørsteds suspendering arrangerede repræsentanter for de lokalsamfund, hvor mangroveplantningen foregår, tidligere på måneden et stormøde.
Deres budskab var til miljøministeriet var klart: Få reddet trådene ud, så projektet kan genstartes hurtigst muligt.
Ifølge Sadjo Cessay, der bor i byen Kiang Keneba, tjener han mere end 700 dalasi – svarende til 66 kroner – om dagen på at sætte nye mangrover i jorden i løbet af plantningssæsonen.
“Med dette projekt kan vi brødføde vores familier og betale for vores børns uddannelse”, sagde han til avisen The Point.
Andre mødedeltagere roste Ørsted-projektet for at have forbedret den lokale infrastruktur.
Gambia Mangrove Redd+ Project har foreløbigt plantet 6000 hektar mangrove. Ud over Ørsted deltager de tre lokale NGO’er West African Bird Study Association, Kombo Foni Forestry Association og Sahel Wetlands Concern.
Danwatch har været i kontakt med repræsentanter fra West African Bird Study Association og Sahel Wetlands Concern. Ingen af organisationerne har ønsket at kommentere miljøministeriets anklager og statsrevisorernes undersøgelse.









