Del af en undersøgelse
Denne artikel er en del af undersøgelsen Dine penge i deres regimer
- De danske pensionskasser forvalter nu en formue på over 5.000 milliarder kroner - et beløb så stort, at det næsten svarer til det dobbelte af Danmarks BNP.
- Danwatch undersøger, hvordan dine pensionskroner ender som investeringer i autoritære regimer, hvor politisk kontrol og undertrykkelse ofte prioriteres over menneskerettigheder og demokratiske værdier.
- Undersøgelsen kigger nærmere på det ansvar, der følger med den enorme økonomiske magt og om hvorvidt pensionskassernes investeringer lever op til de løfter, de giver deres medlemmer.
Udbredte anklager om valgsvindel og efterfølgende optøjer, der ifølge FN-kilder dræbte 48 civile, har ikke skræmt Danske Bank væk fra Cameroun.
I december sidste år, bare to måneder efter et stærkt omstridt og voldeligt valg, hvor verdens ældste statsleder, 93-årige Paul Biya blev genvalgt for ottende gange, købte tre fonde i bankens investeringsforening, Danske Invest, statsobligationer i Cameroun.
Det fremgår af fondenes beholdningslister.
Dermed ligger Danske Invest inde med statsobligationer for 24,5 millioner kroner i Cameroun på et tidspunkt, hvor den internationale kritik af Biya-regimets voldsomme magtudøvelse er stigende.
I den vestlige del af Cameroun nærmer en væbnet konflikt mellem engelsktalende oprørere og regeringshæren sig sit tiende år. Undervejs har hæren gentagne gange været beskyldt for omfattende overgreb på civile. Og den 1. december sidste år, netop som Danske Invest købte sine obligationer, døde den ledende oppositonsfigur Anicet Ekane i et militærfængsel i hovedstaden Yaoundé efter at være blevet nægtet lægehjælp.
Ekane var blevet anholdt i kølvandet på valget i oktober, anklaget for at have opildnet til oprør.
“Forinden var Paul Biyas største modstander, Issa Tchiroma, flygtet i eksil til Gambia, fordi han frygtede for sit eget liv efter, at han havde udråbt sig selv som vinder af valget i oktober”, siger Beverly Ochieng, Vest- og Centralafrika-analytiker hos konsulentbureauet Control Risks.
Hun tilføjer, at dødstallet fra demonstrationerne i forbindelse med Paul Biyas seneste valgsejr sagtens kan have været endnu højere end 48.
“Vi får næppe et mere præcis tal, end det FN har lagt frem, ikke mindst fordi regeringen ikke ønsker det nærmere undersøgt, men der kan sagtens have været flere døde. Det vurderer flere rettighedsgrupper i Cameroun. Det er dog svært at dokumentere, ikke mindst fordi myndighederne lukkede for internettet under de mest voldsomme demonstrationer”, siger hun.
Danske Invest afviser at kommentere investeringerne over for Danwatch. De vil heller ikke forholde sig til den politiske situation i Cameroun.
Voldelig og korrupt stat
Cameroun er et af 21 afrikanske lande, der udsteder obligationer på de internationale finansmarkeder. På den måde kan de rejse udenlandsk kapital fra banker, fonde og pensionsselskaber verden over. Obligationerne er et slags lån, som staterne frit kan disponere over. I princippet kan pengene både gå til nye skoler, nye våben og magthavernes personlige fornøjelser.
Dermed fungerer køb af statsobligationer automatisk som en blåstempling af de udstedende stater, vurderede Carsten Tanggaard, daværende professor på Institut for Økonomi på Aarhus Universitet, da Danwatch og Altinget i 2023 kortlagde de danske pensionskassers milliardstore beholdning af statsobligationer i Afrika.
“Når man køber statsobligationer i et land, understøtter man samtidig landets ledelse. Det kan ikke være anderledes”, sagde Carsten Tanggaard.
I Danske Invests tilfælde vil det sige en camerounsk stat, som Beverly Ochieng beskriver som både voldelig og korrupt.
“Statsvolden i Cameroun er udbredt. Man ser det i de engelsktalende provinser, i den nordlige del af landet, hvor hæren kæmper mod islamisk terrorisme, og man ser det i deres håndtering af enhver kritisk oppositon. I alle tilfælde kommer uskyldige civile i klemme og bliver udsat for overgreb”, siger hun.
Med Paul Biyas 93 år er Cameroun begyndt at forberede sig på en tid efter landets præsident siden 1982. Og det øger risikoen for korruption i det inderste af statsapparatet, vurderer Beverly Ochieng.
“Ingen ved, hvad der skal ske efter Biya, så lige nu forsøger alle at positionere sig så tæt på magten som overhovedet muligt og bruger alle de midler, de har til rådighed. Det politiske konfliktniveau er højere end normalt, og det vil kun blive højere frem mod Biyas aftrædelse eller død”, siger hun.
Cameroun ligger nummer 142 ud af 180 på Transparency Internationals liste over verdens mest korrupte lande.
Pensionskasse ændrer holdning
Danske Bank er ikke den første danske investor, der sætter penge i camerounske statsobligationer.
I 2023 kunne Danwatch og Altinget eksempelvis fortælle, at den danske pensionskasse Industriens Pension, der forvalter pensionskroner for en halv million medlemmer, ejede statsobligationer i Cameroun trods Biya-regimets krig mod oprørere i de engelsktalende provinser i den vestlige del af landet.
Dengang anerkendte Industriens Pension, at det er risikabelt at handle statsobligationer i Cameroun.
“I nogle tilfælde kan investeringerne gå til økonomisk vækst og udvikling. Omvendt kan det desværre også i nogle tilfælde risikere at gå til fx. undertrykkelse og brud på menneskerettigheder”, udtalte pressechef Laurits Harmer Lassen til Danwatch og Altinget.
I dag har selskabet taget konsekvensen af den risiko. Industriens Pension har ikke bare solgt sine obligationer, men forbudt sig selv at investere i Cameroun, der nu står på samme sortliste som blandt andre Rusland, Nordkorea og Venezuela.
“Vi har i Industriens Pension ikke haft statsobligationer udstedt af Cameroun siden oktober 2023. Derudover er landet efterfølgende kommet på vores eksklusionsliste, efter vi ændrede vores kriterier for lande-eksklusioner i 2025, så vi nu fokuserer endnu mere på bl.a. basale menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og anti-korruption end tidligere. Det er i det lys, at eksklusionen af Cameroun skal ses”, skriver Ann-Louise Winther, chef for ansvarlige investeringer i Industriens Pension, i en mail til Danwatch.
Også pensionskasser som Velliv og AkademikerPension har ekskluderet Cameroun.














