Del af en undersøgelse
Denne artikel er en del af undersøgelsen Ruslands europæiske pengemaskine
- Russisk olie, gas, stål og andre råvarer er en central del af landets økonomi og bidrager til de indtægter, der holder krigsøkonomien i gang.
- Trods omfattende sanktioner spiller Europa stadig en vigtig rolle i den værdikæde, som skaffer russiske eksportindtægter. Det sker gennem shipping, finansiering, service og selskabskonstruktioner med forbindelser til europæiske lande, herunder Danmark.
- Danwatch undersøger, hvordan vestlige virksomheder indgår i Ruslands økonomiske kredsløb, hvilke danske og europæiske forbindelser der kan dokumenteres, og hvem der holder Ruslands pengemaskine kørende og selv profitterer på det.
Efter at Storbritannien og EU annoncerede nye sanktioner, flyttede det globale rederi Seapeak i april driften af seks specialbyggede LNG-tankere, der sejler med russisk gas, fra Skotland til et Singapore-selskab ejet gennem Seapeak Maritime Holdings (Denmark) A/S i København.
Nu vurderer Søfartsstyrelsen overfor Danwatch, at den nye danske ejerstruktur bag driften af tankerne fra årsskiftet er i strid med EU’s kommende regler.
Reglerne skal stoppe den russiske gaseksport, som er en vigtig økonomisk komponent, der medfinansierer landets krig mod Ukraine – en krig, som FN’s Generalforsamling har fordømt.
Styrelsen oplyser, at både tankskibene og den kommercielle drift som Seapeak står for, kan være omfattet af sanktioner mod Rusland.
“Fra 1. januar 2027 vil det være forbudt at yde teknisk bistand til LNG-skibe, til brug i eller som opererer i Rusland,” skriver Søfartsstyrelsen til Danwatch.
Ifølge Søfartsstyrelsen omfatter teknisk bistand til LNG-tankere, der opererer i Rusland, også drift af den russiske last på skibene – altså netop den opgave, som det danskejede Singapore-selskab nu varetager.
“Skibsmanagement fremgår ikke eksplicit af forbuddet. Forbuddet mod ‘teknisk bistand’ vurderes dog også at kunne omfatte skibsmanagement”, skriver styrelsen i mailen.
Styrelsens fortolkning af de kommende regler er altså, at den forretningsmæssige drift eller skibsmanagement, som styrelsen selv kalder det, kan ramme det danske holdingselskab i den amerikansk kontrollerede Seapeak-koncern.
Russisk gas for 10 milliarder kroner
Siden det danskejede Seapeak selskab i Singapore har overtaget driften, har de seks skibe sejlet med russisk flydende naturgas til en værdi af omkring 10 milliarder kroner.
Det viser en beregning, som den tyske NGO og kampagneorganisation Urgewald har lavet for Danwatch.
Beslutningen om at flytte driften af skibene til dansk ejerskab blev allerede meddelt finansmarkederne i marts. Det viser en indberetning fra Seapeak koncernen til det amerikanske finanstilsyn, som Danwatch har gransket.
“I oktober 2025 meddelte EU, at import af russisk LNG til EU i henhold til langsigtede LNG-leveringskontrakter vil blive forbudt(…). Som følge af disse udmeldinger forventer vi, at vi bliver nødt til at omstrukturere vores aktiviteter,” skrev Seapeak i meddelelsen.
Beslutningen om at flytte driften af skibene ud af Europa blev gennemført, og det hele endte altså med, at rederiets danske holdingselskab, qua sit ejerskab af Seapeak Maritime Singapore, blev benyttet til formålet.
Sanktionseksperter er enig i styrelsens vurdering
Sanktionseksperter har tidligere over for Danwatch vurderet, at danske selskaber med ansvar for datterselskaber uden for EU, som de ejer eller kontrollerer, også er omfattet af sanktioner mod Rusland.
“EU-selskaber skal efter det såkaldte best efforts-princip gøre, hvad de kan for at sikre, at selskaber uden for EU, som de ejer eller kontrollerer, ikke underminerer sanktionerne”, har Jeff Nielsen, advokat med speciale i internationale sanktioner, tidligere udtalt.
Og Seapeaks involvering i skibene er helt aktuelle. I sidste måned sendte Seapeak således tankeren Nikolay Yevgenov til service på det danske værft Fayard.
Skibet havde forinden losset omkring 73.000 ton russisk LNG i Dunkerque i Frankrig og sejlede derefter direkte videre til værftet i Odense Fjord.
Seapeaks ledelse i Danmark har ikke svaret på en række spørgsmål om, hvorvidt ejerskabet og den nuværende struktur via Danmark vil fortsætte fra Singapore efter 1. januar 2027.
Øget politisk pres på Seapeak
Statsminister Mette Frederiksen (S) har tidligere koblet russiske energiindtægter direkte til Putins krigsøkonomi, mens udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) har sagt, at han gerne havde set et tidligere stop for dansk hjælp til russiske LNG-skibe.
Også Niels Flemming Hansen (K), medlem af Europa-Parlamentet for Det Europæiske Folkeparti, har kritiseret dansk involvering i den russiske gasforretning.
Nu retter også nuværende medlem af Europa-Parlamentet Villy Søvndal (SF) en krasbørstig kritik af Seapeak for at varetage opgaver, der skaber indtægter til Rusland.
“Selv hvis det her skulle være lovligt, så er det ikke legitimt”, siger Villy Søvndal.
“Sanktionerne er den nedre grænse, de 27 meget forskellige lande kan blive enige om. De er ikke en moralsk facitliste for europæiske virksomheder”, uddyber han.
Den tidligere udenrigsminister mener samtidig, at Seapeaks ledelse bør forklare, hvorfor selskabet fortsat er involveret.
“Når vi strammer sanktionerne, bør virksomhedernes reaktion ikke være at lede efter smuthuller. Jeg synes, ledelsen skylder en meget god forklaring på, hvorfor man fortsat ønsker at være involveret i den her forretning”, siger Villy Søvndal.
Seapeak er ikke vendt tilbage på Danwatchs henvendelse for at svare på kritikken.














